Alchemy v novém


Alchemy


Na přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století otřásla audio průmyslem událost, která odsunula na vedlejší kolej pásková zvuková média. Hudební nadšenci utekli od magnetofonových kazet a cívek do pohodlí CD disků, které slibovaly "definitivně nejlepší zvuk". Nároční posluchači ale záhy zjistili, že jedničky a nuly zdaleka nejsou tak dokonalé.

Malý konstrukční tým okolo Petera Madnicka odemkl potenciál digitálního média a tím vznikla značka Audio Alchemy. Za pouhé čtyři roky od založení již Audio Alchemy vyrábí statisíce DA převodníků, filtrů jitteru, sluchátkových zesilovačů, předzesilovačů, koncových zesilovačů a phono předzesilovačů, z nichž mnohé jsou ke spokojenosti uživatelů stále v provozu. Přestože značka nepřežila devadesátá léta, její technologie kontroly jitteru, zvýšení rozlišení a analogové filtrace se používají dodnes. V roce 2013 se naskytla Peteru Madnickovi společně s týmem původních alchymistů příležitost znovu oživit značku a vznikla nová série výrobků Audio Alchemy. Na podzim roku 2016 se Audio Alchemy plně integruje do společnosti Elac.

Letos začíná zcela nová etapa. Peter Madnick představí fanouškům high-endu v Mnichově novou modelovou řadu Elac Alchemy, která se skládá z audio kontroléru DDP-2, koncového zesilovače DPA-2 a výkonného PHONO předzesilovače PPA-2.

Všechny tři komponenty sdílí stejné šasi s překvapivě nízkou stavbou pouhých 5cm. Černé hliníkové čelní panely mají uprostřed horizontální prolis, ve kterém jsou zapuštěny ovládací prvky. Tato linka je na pravé části přerušena okénky OLED displejů, které v případě všech tří komponentů informují o aktuálním nastavení. V případě DDP-2 pak nalezneme úplně vpravo ještě regulátor hlasitosti. Audio obvody jsou navrženy jako plně symetrické, takže k propojení se nabízí jako ideální sada vstupů a výstupů XLR. Společným znakem celé série je nebývale rozsáhlé nastavení pracovních parametrů a to vše z pohodlí displeje telefonu, nebo tabletu ovládací aplikací.

DDP-2 obsahuje předzesilovač, DA převodník s volitelným upsamplingem až do rozlišení 384/32 s podporou PCM/DSD/MQA a funguje také jako klientská jednotka ekosystému Elac Discovery a ROON. Nechybí bezdrátová konektivita Bluetooth a AirPlay. Výstupní obvody tvoří unipolární tranzistory FET v zapojení DC servo eliminující stejnosměrné napětí. Analogové obvody zásobuje lineární zdroj s toroidním transformátorem, digitální obvody napájí vysoce efektivní spínaný zdroj. Analogová regulace hlasitosti obsahuje sestavu odporových děličů s digitálním řízením.

DPA-2 je výkonový zesilovač pracující v režimu pulsně šířkové modulace ve třídě D. Dodává při čtyřohmové zátěži ve dvoukanálovém provozu 2x 325W. Konfiguraci lze v budoucnu rozšířit druhým kusem. Po přepnutí do módu MONO nabízí opravdu štědrých 650W. OLED displej informuje mimo jiné také o síle vybuzení zesilovače tradičními indikátory.

PPA-2 jistě potěší každého fanouška poslechu vinylových desek. Podporuje symetrické zapojení, ale umožňuje také mimořádně přesné nastavení. Mimo jiné i zcela plynulou regulaci zátěžové impedance od 5Ω - 999Ω. Velmi přesné ekvalizace podle křivky RIAA je dosaženo kombinací přesných metalických odporů a polypropylenových kondenzátorů. 

DDP-2
DDP-2
DPA-2
DPA-2
PPA-2
PPA-2