Nová éra živého zvuku.


Ve světě stále se měnících značek, výrobků a trendů, navazuje Elac na svoje dědictví s vizí přemýšlet za hranici současnosti. Takový je Elac, založený se závazkem vyrábět nejlepší zvuk na světě. Vše začalo 1. září 1926 v Německém Kielu, když vznikla společnost Electroacustic GmbH se zaměřením na sonarové technologie a výzkum šíření signálu a zvuku ve vodě.

Hudební vášeň a fascinace zvukem se odrazila v prvním spotřebním audio výrobku, kterým byl v roce 1948 gramofon PW1. V poválečné době rozkvětu audio průmyslu Elac neustále zaváděl inovativní gramofony a elektroniku. Během 70. a 80. let dvacátého století každý vážný milovník hudby musel mít velmi kvalitní gramofon a ti šťastnější měli Elac, jako páteř tehdejších nejlepších audio systémů.

Po spojení se specialistou na reproduktory AXIOM Electroacoustic GmbH začíná Elac v roce 1984 navrhovat svoje reprosoustavy. O rok později představuje Elac nově vyvinutý všesměrový výškový reproduktor 4Pi, jehož měnič kombinuje zvýšený rozsah kmitočtové odezvy s širokým rozptylem, čímž přinesl opravdu "konečnou" v high-end reprodukci. Tímto počinem se Elac dostal mezi elitní výrobce reprosoustav.

Elac a inovace jdou ruku v ruce a v roce 1993 byl představen Elac JET, výškový reproduktor, jehož membránu tvoří do tvaru harmoniky skládaný pásek. Rozšířením kmitočtového rozsahu výškového reproduktoru JET až na 35kHz se ukázalo, že měnič s kmitočtovou odezvou rozšířenou za hranici lidského sluchu, zní lépe v celém svém rozsahu. JET je neustále zdokonalován a jsou jím osazeny reprosoustavy jak pro domácí použití, tak i pro aplikace v automobilovém průmyslu.


Významné technologie reprosoustav Elac


Nenapodobitelný výškový měnič JET 5

Koncentrický měnič dle vlastního návrhu


Elac přináší skutečný zvuk s vysokým rozlišením. Výškový reproduktor JET 5 je použitý v mnoha reprosoustavách v sortimentu reprosoustav Elac. Tento vysokotónový měnič uchvacuje svojí bleskově rychlou odezvou, má minimální zkreslení, více prostoru a výrazně širší kmitočtový rozsah, než běžné výškové reproduktory. V audio průmyslu, je výškový reproduktor Elac JET jedním z nejvýznamnějších legend mezi výškovými měniči a získal mezinárodní chválu díky svému transparentnímu a nenucenému zvukovému projevu.


V nové modelové řadě Uni-Fi vložil konstruktér Andrew Jones svoje umění do téměř dokonalého středovýškového měniče. Umístěním jednopalcové výškové kaloty soustředně do středu 4" hliníkové membrány středotónového měniče bylo dosaženo jednotné směrové charakteristiky s plochou kmitočtovou odezvou a impozantního výkonu. Hlavní výhody tohoto řešení je posílení prostorovosti jak v poslechové ose, tak i mimo ní což umožňuje, aby si výjimečnou linearitu a rozlišení tohoto speciálního měniče Elac užilo více posluchačů v různých poslechových pozicích.


Hliníkové basové reproduktory, zásadní pokrok.Unikátní tvarování membrán basových a středových měničů do struktury krystalu


Použitím hliníku v mnoha reproduktorech Elac nabízí výhody, které posunují hranice konstrukční tuhosti a přesnosti při výrobě. Díky složení hliníkových membrán reproduktorů, může být rezonance membrány, která má vliv na linearitu běžných papírových membrán, posunuta mimo pracovní rozsah membrány, resp. reproduktoru. Prodloužené magnety s odvětráním půlových nástavců zvyšují zatížitelnost a zajišťují přesnou reprodukci basových kmitočtů, která je čistá, jasná a silná.

Pro oko nápadný povrdch krystalové membrány je více než jen atraktivní designový prvek. Například krystalové membrány použité u basových a středotónových měničů reprosoustav série 500 mají konstrukci založenou na technologii Elac AS (Aluminium-Sandwich). Inverzní hliníková kopule ve tvaru krystalu je zvláštním procesem lepení potažena papírem, čímž vznikne požadovaný sendvič. Tvar povrchu připomínající velký krystal snižuje rezonance a minimalizuje zabarvení zvuku a zároveň zlepšuje kontrolu energie a dynamiky. Konstrukce kmitací cívky středotónových a basových měničů téměř o jenu oktávu rozšiřuje kmitočtový rozsah.