Definitivní


CONCENTRO


Laťka je vysoko, Elac slaví úspěšných 90 let.

Už na první pohled je zřejmé, že toto není obyčejná reprosoustava. S výškou více než 1.5m a hmotností téměř 140kg přitahuje Concentro pozornost. Jeho eliptický kabinet vytvořený dokonalou řemeslnou zručností výrobců nábytku má povrch ve vysokém bílém lesku, z černé epoxydové pryskyřice, anebo ve specifikaci libovolného barevného odstínu. S bází vyrobenou kompletně z jednoho kusu hliníku o hmotnosti 25kg nemůže být Concentro zaměněn za žádnou jinou reprosoustavu. Integrované boční oválné panely z ušlechtilých dřev, uhlíkových vláken, nebo potaženy pravou kůží obklopují dva páry basových měničů 250mm vyzařující z obou stran ozvučnice. Tyto nově vyvinuté reproduktory jsou osazeny hladkou membránou z tuhého hliníkového sendviče a pracují v konfiguraci push-push / pull-pull, takže dodávají maximální energii a přesnost až do nejnižší oktávy. Basovým měničům je určena dvojce přípojných portů.

Sofistikovaně vytvarovaná přední plocha umožňuje optimální šíření a rozptyl zvukových vln ze dvou měničů. Nahoře je prstencová membrána 127mm s výškovým reproduktorem JET 5 ve svém akustickém středu. Pod ním se nachází středobasový reproduktor s krystalovou membránou 177mm vyzařující dopředu. To celé tvoří téměř ideální mimořádně přesný bodový zdroj zvuku s neomezenou dynamikou schopnou prezentace nejjemnějších detailů, ale i nejsilnějšího crescenda.


Promyšlené hliníkové woofery

Díky použití hliníku se rezonance, které ovlivňují linearitu běžných papírových membrán, posunuly mimo pracovní rozsah měniče. Pohonnou jednotku tvoří velká kmitací cívka o průměru 3 palce pohybující se v poli obrovského magnetu. Ventilační otvory umožňují zvýšení výkonu. Reprodukce hlubokých kmitočtů je čistá, jasná a důrazná.

Krystalová membrána pro středy a střední basy

Na první pohled působivá membrána s povrchem tvarovaným do podoby krystalu je více než jen designovým prvkem. Woofery pro střední pásmo basů reprosoustav Concentro používají patentovanou krystalovou membránu s konstrukcí založenou na technologii Elac AS - Aluminium Sandwich. Inverzní hliníková membrána s povrchem ve staru krystalu je speciálním procesem přilepena k papírovému kuželu, což dohromady tvoří požadovanou membránu v podobě sendviče. Povrch napodobuje tvar velkého krystalu vytlačeného do hliníkového povrchu, čímž se snižuje rezonance, nechtěné zabarvení a současně se zvedá zatížitelnost a dynamika.

Výškový reproduktor JET 5

Výškový měnič Elac JET 5 poskytuje opravdový zvuk s vysokým rozlišením, který zaujme rychlou odezvou a velkým rozsahem dynamiky, minimálním zkreslením, bohatým prostorem a znatelně širším kmitočtovým rozsahem, než konvenční kalotové měniče. Elac JET je jednou z největších legend v oblasti konstrukce reprosoustav, který získal mnoho mezinárodních ocenění díky vytvoření transparentního a samozřejmého zvukového prostoru.

Výškový reproduktor JET byl vyvinut k dokonalosti na základě práce slavného průkopníka technologie AMT - Air Motion Transformer Dr. Oskara Heila. Jeho funkční princip je založen na hustě skládané folii poháněnou silným neodymovým magnetem. Tato pohonná jednotka rozhýbe vzduch podstatně rychleji, než běžný měnič a to s vyšší citlivostí a dynamikou. Díky mnoha dodatečným změnám v konstrukci, jako například vylepšený neodymový magnetický obvod, bylo dosaženo ještě větší účinnosti, vyšší hladiny akustického tlaku a kmitočtové odezvy na hranici 50kHz.

Jádrem výškového měniče JET je membrána z tenké folie poskládaná do tvaru vlnovky. S šířkou záhybu pouhých 0.85mm je hlavním požadavkem na výrobu přesnost. Vysoká přesnost a neměnná kvalita při opakujících se mnohačetných výrobních sériích je zaručena při procesu lepení a manipulace použitím dvou robotů SCARA. Skládání a upevňování membrány se však provádí výhradně ručně, protože při výrobních krocích vyžadujících extrémní přesnost je ruční zručnost kvalifikovaných techniků stále nenahraditelná. V důsledku neutuchajícího zlepšování vytváří výškový reproduktor JET 5 lehký a vzdušný prostor bez rezonancí a s lineární odezvou až 50.000Hz je vhodný pro reprodukci audio formátů s vysokým rozlišením.

Komplexní struktura ozvučnice

Propracovaná ozvučnice reprosoustav Concentro eliminuje vznik stojatých vln a rezonancí a to nejen díky svojí masivní hmotě a husté struktuře materiálu MDF, z něhož je vyrobena, ale také proto, že uvnitř neexistují dva paralelní povrchy, které by toto zkreslení vyvolaly. Kromě toho je ozvučnice koncentrického středo výškového měniče a měniče pro střední basy zcela akusticky oddělena vnitřními přepážkami, které izolují jednotlivé reproduktory a zároveň ozvučnici zpevňují.

Bi-wiring

Posluchači, kteří touží po nekompromisní reprodukci detailů výšek a hloubek ocení dva páry terminálů, které umožní pohodlné řešení pro konfiguraci bi-wire, nebo bi-amp reprosoustav Concentro. Tyto velmi kvalitní pozlacené terminály jsou vhodné jak pro kabely velkých průřezů, tak i pro zakončení typu "lopatka". Na rozdíl od velkého množství reprosoustav, které mají terminály umístěné těsně u podlahy je čtveřice terminálů reprosoustav Concentro umístěna na zadní části ploché základny.

Základna

Základna reprosoustav Concentro je složitá konstrukce vyrobená z jednoho kusu hliníku s matným anodizovaným povrchem. Blok o hmotnosti 25 kg využívá čtyři masivní hroty pro maximální stabilitu a ideální styk s tvrdým nebo měkkým povrchem podlahy.


Concentro Black

Concentro White