Výkonné. Elegantně rafinované.


ADANTE


Poté, co svět audiofilů nasměroval svoje uši na pozoruhodné modely řady Debut a Uni-Fi, přijal tým inženýrů Elac novou výzvu vytvořit doposud nejambicióznější reprosoustavu, kterou pojmenovali Adante.

Adante s přehledem přehodnocuje pojetí toho, kam až mohou reprosoustavy dosáhnout s ohledem na svojí velikost a cenu. Moderní konstrukce, vysoká kvalita měničů a součástek, precizní zpracování a povrchová úprava kabinetu - to vše tvoří dech beroucí trojici reprosoustav.

Podlahové Adante AF-61, stojanové monitory AS-61 a centrální reprosoustava AC-61 sdílejí dva zbrusu nové reproduktory vyvinuté firmou Elac na základě zkušeností získaných při vývoji velmi oceňovaných reprosoustav Debut a Uni-Fi. Oba měniče reprezentují jedinečnou konstrukci vytvořenou speciálně pro řadu Adante.

Jen do toho a zapomeňte na všechno. My jsme to udělali také. Další důkaz toho, že v Elacu zvuk žije.


Zbrusu nový středovýškový měnič

Patentovaná unikátní technologie koncentrických měničů Elac byla použita pro vytvoření středovýškového měniče, který se vyznačuje ohromující přesností bodového zdroje zvuku, linearitou, zatížitelností, rychlostí a vynikající artikulací prakticky všech hudebních žánrů. Velká kuželová membrána o průměru 5.25 palců, vyrobena z čistého hliníku, je maximálně tuhá s nejnižším možným zkreslením. Má přepracovaný profil a mohutnou, 2 palcovou kmitací cívku. Výsledkem nové konstrukce je vyšší dosažená hladina výstupní úrovně a vyšší citlivost, než u menších koncentrických konstrukcí. 2 palcová cívka také poskytla větší prostor pro výškový měnič zasazený do jeho středu. Jeho měkká tkaná kalota je vyrobena z nového materiálu. Navíc, celá sestava koncentrického měniče je usazena v antivibračním závěsu, což jí mechanicky odděluje od ostatních měničů a kabinetu reprosoustavy jako takové a tím se eliminuje přenos vibrací napříč celou reprosoustavou.

Spolupráce dvou úžasných wooferů

Základním stavebním kamenem vynikajícího zvuku Adante jsou dva nové woofery poskytující v oblasti nízkých kmitočtů mimořádný výkon, který je mnohem lepší, než jednodušší řešení měniče usazeného v ozvučnici. První v pařadí je 6.5 palcový aktivní širokopásmový reproduktor, který byl vyvinutý speciálně pro práci v ozvučnici s vnitřními navzájem propojenými komorami. Na litém koši je zavěšena hliníková membrána kuželového tvaru a cívka pracuje v poli mohutného magnetu. Hliníkový kužel membrány je rychlý, tuhý a má nízké zkreslení, což v opačném případě ohrožuje realistickou reprodukci. Je vnitřní součástí komplexní struktury ozvučnice a i když je pro oko neviditelný, slechem ho snadno rozpoznáte.

Partnerem aktivního měniče je lehký 8 palcový pasivní zářič. Sestava lehké hliníkové membrány zavěšené v litém koši je upevněna k hliníkové desce na čele reprosoustavy. Nízká hmotnost zářiče ho činí rychlejším a méně náchylným k artefaktům zkreslení než kterým se vyznačuje aktivní měnič o podobném průměru, takže rozpohybuje vzduch rychleji s minimem zabarvení.

Společně je tato aktivně pasivní kombinace schopna zpracovat veškerou potřebnou energii k tomu, aby dodala drtivé basové crescendo s realistickou dynamikou živého vystoupení. Všechny modely Adante jsou osazeny stejnými měniči. Policový model s jedním párem, centrální se dvěma a podlahový se třemi páry aktivních, resp. pasivních jednotek wooferů.

Vše je v ozvučnici

Ozvučnice s uvnitř propojenými komorami je velmi složitá, ale má okamžitě slyšitelné výhody, čímž dosahuje při reprodukci nízkých kmitočtů vynikajících parametrů. Kvůli náročnému vývoji a složité výrobě je tato konstrukce ve světě cenově dostupných reprosoustav vzácností. Ale Jonesovo úsilí stanovit nový hodnotový a výkonnostní etalon v této třídě vyžadovalo toto nekompromisní řešení.

Každá skříň reprosoustav Adante se ve skutečnosti skládá z několika samostatných ozvučnic v jedné. Koncentrický středovýškový reproduktor je izolován ve svém vlastním prostoru a basová sekce zahrnuje kombinaci aktivních a pasivních měničů v oddělených komorách vnitřně odvětrávaných dvojicí průduchů. V případě centrálního a podlahového modelu jsou woofery umístěny ve dvou, respektive ve třech dvojitých komorách, které od sebe izolují jednotlivé dvojice basových měničů navzájem. Výhodou tohoto řešení je, že ozvučnice nemá vůbec žádné vnější výdechy, které produkují artefakty akustického rušení a zkreslení, pokud je reproduktor na hranici svého optimálního výkonu.

Na druhou stranu, při použití ozvučnice s uvnitř propojenými komorami, je aktivní měnič neviditelný, skrytý uvnitř ve svém vlastním zadním boxu a předává akustickou energii prostřednictvím dvojice ventilačních průduchů do přední komory, ve které je pasivní zářič s větším průměrem. Pístový pohyb tohoto dopředu vyzařujícího pasivního měniče přináší basovou informaci, která je pevnější, harmoničtější a otevřenější, než v případě tradiční otevřené ozvučnice. Tento typ ozvučnice zlepšuje linearitu aktivního basového měniče tím, že snižuje jeho výchylku.

Z této konstrukce a optimalizované velikosti kabinetu také těží vyladění kmitočtové výhybky. Kombinace dvou vnitřních navzájem odvětraných komor po akustické stránce znamená, že v komora s pasivním zářičem také funguje jako akustický filtr s dolní propustí druhého řádu zjednodušující zapojení výhybky, což dále snižuje zkreslení měniče.

Co to všechno uvnitř a spousta složitých výpočtů pro hudbu znamená? Znamená to čistou, nezkreslenou, přirozenou, přesnou a autoritativní reprodukci basů, bořící zavedená pravidla a je výzvou pro mnohem dražší konkurenci.

Více možností s dvojicí přípojných terminálů

Každý model Adante je osazen dvěma páry přípojných terminálů. Dodávaná propojka umožňuje zapojení jednoduché dvoulinky, zatímco po jejím odstranění můžete připojit dva páry reprokabelů v režimu bi-wiring s jedním zesilovačem, nebo bi-amp se dvěma - jeden pro koncentrický středovýškový měnič a druhý pro woofer.

Speciální stojany

Stojany navržení výhradně pro řadu Adante zachovávající jednotný design a jsou dostupné jak k policovým AS-61, tak i k centrální reprosoustavě AC-61.


AF 61 Black HGL

AS 61 Black HGL

AC 61 Black HGL

ASW 61 Black HGL

AF 61 Walnut Satin

AS 61 Walnut Satin

AC 61 Walnut Satin

ASW 61 Walnut Satin

AF 61 White HGL

AS 61 White HGL

AC 61 White HGL

ASW 61 White HGL